2025. december 3., szerda - Ferenc

Archívum

Vissza a honfoglalás korába: időutazásra hívják az embereket a hétvégén Bugacon

352

Augusztus 8–10. között nyolcadik alkalommal rendezik meg Bugacon az Ősök Napját, mely a Kárpát-medence egyik legnagyobb hagyományőrző ünnepe. A rendezvény célja a hun, avar és honfoglalás kori örökség méltó felidézése, valamint a Kárpát-medencei magyarság összetartozásának erősítése – mondta Bíró András Zsolt antropológus, főszervező. A programokon több száz lovas és gyalogos hagyományőrző, tudományos előadások, koncertek, harci bemutatók, gyermekfoglalkozások és Atilla sátra is várja a látogatókat. Az ünnepség kiemelt eseménye a „Csodaszarvas legendája” című lovas színdarab lesz.

Augusztus 8. és 10. között ismét Bugacra figyel minden hagyományőrző, történelemkedvelő és családos látogató, ugyanis nyolcadik alkalommal rendezik meg az Ősök Napját – a Kárpát-medence egyik legnagyobb közösségi ünnepét, amely a magyarság legősibb gyökereit idézi meg.

„Ez nem fesztivál, hanem ünnep. A Kárpát-medencei magyarság közös emlékezése, amely méltóságteljes módon idézi fel a hun, avar és honfoglalás kori örökséget” – hangsúlyozta a budapesti sajtótájékoztatón Bíró András Zsolt antropológus, a rendezvény főszervezője, a Magyar-Turán Közhasznú Alapítvány elnöke. Mint mondta, az esemény célja nem csupán a látvány, hanem az összetartozás erősítése is, hiszen Erdélyből, a Felvidékről, Őrvidékről, Kárpátaljáról és a Délvidékről is érkeznek hagyományőrzők.

A bugaci pusztán az idei évben is felépül a világ legnagyobb jurtája, ezt hívjuk Atilla sátrának, ahol különleges régészeti és embertani tárlatok várják a látogatókat. Az „Ősök sátra” című kiállításban rekonstruált arcképek és korabeli tárgyak segítségével pillanthatunk be őseink életébe. A tematikus és interaktív tárlatokon íjak, fegyverek és viseletek mesélnek a honfoglaló népek kultúrájáról.

A háromnapos ünnepség minden szempontból grandiózus vállalkozás: a Nomád Vonuláson több száz lovas és gyalogos hagyományőrző sorakozik fel, korhű öltözetben, sólymokkal, szekerekkel, bivalyokkal és tevékkel kísérve. A látogatók láthatnak lovasíjász és solymász bemutatókat, nomád sportokat, harci játékokat és fegyveres küzdelmeket is. A programokból a gyerekek sem maradnak ki: kézműveskedés, mesemondás, ősi mesterségbemutatók és íjászat is szórakoztatja a legkisebbeket.

„Több mint kétezer négyzetméternyi árnyékolt felületet alakítottunk ki. Gondoltunk a kisgyermekes családokra is, így részükre baba-mama jurtát építettünk, és több ivóvízvételi pontot helyeztünk el a területen” – mondta el Varga Zoltán, a szervező alapítvány műszaki igazgatója.

A színpadon neves zenészek és együttesek gondoskodnak az esti hangulatról: fellép többek között Agócs Gergely és Navratil Andrea, a Misztrál, a Hungarica, Petrás Mária, a Varkocs és a Regélő Fehér Táltosok. A program egyik fénypontja „A csodaszarvas legendája” című lovas színdarab lesz, amely élőképekkel eleveníti meg a magyar mondavilág egyik legismertebb történetét.

Bugac polgármestere, Szabó László úgy fogalmazott: „A 2010-es évek elején indult régészeti feltárások és a Pétermonostoránál talált Árpád-kori központ teljesen új megvilágításba helyezték a térség múltját. Azóta a település identitásának szerves része lett az Ősök Napja, amelyre minden évben büszkén készülünk.”

A sportkedvelők sem fognak unatkozni: övbirkózó nemzeti bajnokságot, nomád vértes harcokat, íjászversenyeket és „Puszta vágta” néven lovas gyorsasági viadalt is rendeznek. A harcos bemutatók során valósághű összecsapások zajlanak majd, koreográfia nélkül, valódi tudással és fizikai erővel.

Az esemény tudományos dimenziója is hangsúlyos, hiszen a Nagy Előadósátorban hazai és nemzetközi kutatók tartanak előadásokat a magyar népek eredetéről, a honfoglalás korabeli társadalomról, és az ősi hitvilágok rendszeréről.

kurultaj.hu

Rendezvény Világ

Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? Szeretné, hogy az Önök szolgáltatása is megjelenjen a Rendezvény Világ portálon? Segítünk! Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 


 

 


 

Tipp

Időrendben

« December 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Tartalom galéria

Gyulai Méz- és mézeskalács fesztivál 2025. december 5-6.

Gyulai Méz- és mézeskalács fesztivál 2025. december 5-6.

More details
FLORA Fesztivál Kecelen, 2025. december 5-7.

FLORA Fesztivál Kecelen, 2025. december 5-7.

More details
Just Clear Életmód és Fitness Konferencia + Expo, 2025. december 6-7.

Just Clear Életmód és Fitness Konferencia + Expo, 2025. december 6-7.

More details
Újranyitott Budapest patinás vendéglátóhelye

Újranyitott Budapest patinás vendéglátóhelye

More details
Adóváltozások, aktualitások a NAV szakértőivel, 2025. december 18.

Adóváltozások, aktualitások a NAV szakértőivel, 2025. december 18.

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Tudományos csapatépítéssel zárják az évet a vállalatok

Tudományos csapatépítéssel zárják az évet a vállalatok

More details
Tűzijáték elől menekülők, cégek és családok is reptérközeli hoteleket választanak

Tűzijáték elől menekülők, cégek és családok is reptérközeli hoteleket választanak

More details
Itt vannak az Év Szaloncukra verseny 2025-ös győztesei!

Itt vannak az Év Szaloncukra verseny 2025-ös győztesei!

More details
A Rendezvény Világ portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője