2025. május 15., csütörtök - Zsófia

Archívum

Legyél saját magad sommelier-je

441

Míg állítólag a merlot a legjobb bevezető bor a vörösborokkal éppen csak ismerkedők számára, szerintem a pinot noir az igazi aduász. Egy bor, amely ugyanolyan jól csúszik, amikor olyan időjárási viszonyok uralkodnak, hogy szabad ég alatt tűz nélkül is elkészül a tükörtojás bármely fém felületen, vagy éppenséggel jegesmedvék vacognak az ablakok alatt.

Kis túlzással élve az elmúlt napokban mindkét szélsőség bekövetkezett.

Ismerek olyan borászt, aki ha tehetné, csak pinot noirt telepítene minden dűlőjében, mert állítása szerint nincsen még egy olyan szőlőfajta, amely ilyen hűen tükrözné a termőhelyi sajátosságokat. A leginkább kedvelt hasonlatom szerint viszont a pinot noir olyan, mint egy szépen felöltözött, jól sminkelt nő: bárhová lép is az utcán, mindenhol irigykedő pillantások kísérik, miközben otthon seperc alatt tör belőle elő a hisztérika és hosszas, türelmes bánásmódot igényel.

Meglátásom szerint a pinot noir a fehérboros hívők számára ugyanúgy ajánlott, mint a keményvonalas borivó szakma rejtélyeibe éppen csak be-bekacsintó bátor kezdőknek: lehet könnyed, gyümölcsös, selymes, a színében ezerszínű szikra csillog, a belbecs pedig képes elvarázsolni gyermekkorunk gondtalannak tetsző szivárványvilágába. És ha esetleg nem éri el a kívánt hatást, aggodalomra akkor sincsen semmi ok: a pinot noir ugyanis egyszer ilyen, másszor olyan. Érdemes tehát belőle betárazni otthonra minimum egy kartonnal és félévente kibontani egy palackkal: lehet, hogy amit imádunk idén, jövőre morcosban adja elő, de mindezt csak azért, hogy két év múlva megcsodálhassuk teljes pompájában.

A hirtelen ránk szakadt szabadidőben pedig most itt az alkalom, hogy saját magunk sommelier-jévé váljunk, elő tehát azzal a fentebb említett karton borral és a fakanallal! Lássuk, milyen ételekkel működik Fiona Beckett szerint leginkább a pinot!

pinot

Ugyan ő nem gondol a főzéshez való borpárosításra, én azonban mindenképpen egy kellemesen behűtött blanc de noirs champagne verziót javasolnék a konyhai tevékenység eme új szintjére való emeléséhez. Ha mellőzzük a gyakori kóstolgatást, ebben az esetben teljesen mindegy, hogy mi rotyog a fazékban, a champagne mindenhez passzolni fog.

Könnyed, friss – alapborok, gyengébb évjáratok

  • sonka, hideg húsok, paték, terrinek
  • tejszínes vagy mustáros ételek
  • kecskesajt, spárga, zöldborsó

Édesebb, gyümölcsösebb – Új Zéland, Chile vagy Kalifornia tételei

  • kicsit fűszeresebb ételek, pl. pulled pork, lazac vagy tonhal
  • cékla
  • meggyet és fügét tartalmazó ételek

Selymes, elegáns – burgundiai stílusú pinot noirok

  • sültcsirke, bárányborda, roston sült malac
  • carpaccio
  • gombás rizottó, vagy egyéb, erdei gombás ételek

Gazdag struktúra, telt test – melegebb évjáratok tételei

  • marha, steak, sült liba
  • brie és hasonló sajtok, olívabogyó
  • kéksajtok, mint pl. gorgonzola dolce

Érlelt tételek – régebbi évjáratok

  • vad szárnyasok, pl. fácán
  • szarvasgombás ételek

Nincsen otthon pinot noir, pedig jól jönne? Íme néhány lehetőség és mind házhoz is kérhető!

Etyeki Kúria – akár 7 különböző évjáratú pinot noirt is kínálnak a webshopjukban

Bussay Pince – Bussay Dóri személyes kedvence a fajta, érdemes kipróbálni mit tud a keze alatt

St. Andrea – palackkal is kérhető, de aki borválogatás részeként tárazna be belőle most egy online borkóstoló élményével lehet gazdagabb

Francia borok – a Bortársaság közel száz tételt kínál

Chilei, amerikai és új zélandi borok aborbolt.comtól (vagy osztrák és német ínyencségek)

(Forrás: vincemagazin.hu)

Rendezvény Világ

Tartalomszolgáltatásra, online marketingre van szüksége? Szeretné, hogy az Önök szolgáltatása is megjelenjen a Rendezvény Világ portálon? Segítünk! Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


 


 

 


 

Tartalom galéria

IPAR NAPJAI, 2025. május 13-16.

IPAR NAPJAI, 2025. május 13-16.

More details
AUTOMOTIVE HUNGARY, 2025. május 13-16.

AUTOMOTIVE HUNGARY, 2025. május 13-16.

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Dubai Ingatlan Expo Budapesten, 2025. május 14-16.

Dubai Ingatlan Expo Budapesten, 2025. május 14-16.

More details
Lifestyle Expo, 2025. május 10.

Lifestyle Expo, 2025. május 10.

More details
Óbudai-sziget projekt – Új rendezvénykomplexum születik

Óbudai-sziget projekt – Új rendezvénykomplexum születik

More details
5. Kürtőskalács Vigalom, 2025. május 16-18.

5. Kürtőskalács Vigalom, 2025. május 16-18.

More details
Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

More details
Erdélyi csapat nyerte a „Magyarország étele 2025” versenyt

Erdélyi csapat nyerte a „Magyarország étele 2025” versenyt

More details
A Rendezvény Világ portál kiadója az Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője